3. MEĐUNARODNI HAIKU SUSRET VEŽICA, 2018.
Autor: Gordana Frol, 15. 1. 2018.

OŠ Vežica, Rijeka
Klasa: 602-11/18-03/01
Ur.broj: 2170-55-01-18-01

3. MEĐUNARODNI HAIKU SUSRET VEŽICA, 2018.
Organizacijski odbor OŠ Vežica raspisuje 3. međunarodni haiku natječaj za učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj i izvan RH, učenike hrvatskih dopunskih škola u inozemstvu te učenike s posebnim obrazovnim potrebama.

KATEGORIJE: od 1. do 4.r.
                    od 5. do 8. r.

TEME:
1. HAIKU – SLOBODNA TEMA: 1 neobjavljeni haiku na hrvatskom standardnom jeziku /ili narječju uz rječnik

2. HAIKU – TEMA: TREŠNJIN CVIJET - 1 neobjavljeni haiku na hrvatskom standardnom jeziku / ili narječju uz rječnik

3. HAJGA ( ILISTRIRANI HAIKU) – 1 neobjavljena – SLOBODNA TEMA

4. HAJGA( ILUSTRIRANI HAIKU) – 1 neobjavljena na zadanu temu TREŠNJIN CVIJET

SVAKI UČENIK UKUPNO MOŽE POSLATI 4 RADA – 2 haikua i 2 hajge.
ROK: 15.1.2018. – 15.3.2018.

Vežica, Rijeka
Klasa: 602-11/18-03/01
Ur.broj: 2170-55-01-18-01

3. MEĐUNARODNI HAIKU SUSRET VEŽICA, 2018.

Organizacijski odbor Vežica raspisuje 3. međunarodni haiku natječaj za učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj i izvan RH, učenike hrvatskih dopunskih škola u inozemstvu te učenike s posebnim obrazovnim potrebama

KATEGORIJE: od 1. do 4.r
                        . od 5. do 8. r.

TEME:

1. HAIKU SLOBODNA TEMA: 1 neobjavljeni haiku na hrvatskom standardnom jeziku / ili narječju uz rječnik
2. HAIKU TEMA: TREŠNJIN CVIJET - 1 neobjavljeni haiku na hrvatskom standardnom jeziku / ili narječju uz rječnik

3. HAJGA ( ILISTRIRANI HAIKU) 1 neobjavljena SLOBODNA TEMA

4. HAJGA( ILUSTRIRANI HAIKU) 1 neobjavljena na zadanu temu TREŠNJIN CVIJET

SVAKI UČENIK UKUPNO MOŽE POSLATI 4 RADA 2 haikua i 2 hajge.

ROK: 15.1.2018. 15.3.2018. REZULTATI : TRAVANJ, 2018. KADA ĆE SE ODRŽATI 3. MEĐUNARODNI HAIKU SUSRETI VEŽICA TE PROGLASITI NAJUSPJEŠNIJI OVOGODIŠNJI RADOVI KAO I ONI NASTALI NA LANJSKOJ HAIKU RADIONICI
UPUTE ZA NATJECATELJE:

HAIKU se šalje isključivo na mail. haiku.vezica@gmail.com u dokumentu( word/ pdf) koji sadrži:
IME I PREZIME UČENIKA
RAZRED
TEMA ( slobodna / trešnjin cvijet)
ŠKOLA( naziv i adresa)
IME I PREZIME MENTORA/MENTORICE KONTAKT ( telefon/ mobitel i mail mentora/ škole), a u SUBJEKTU navesti temu, školu i kategoriju( npr. SLOBODNA, VEŽICA, 1.-4.)

HAJGA ( A 4 format / veće) šalje se isključivo poštom / osobno predaje u školu na adresu škole VEŽICA, KVATERNIKOVA 49, 51000 RIJEKA ( za haiku natječaj). Na poleđini rada navesti podatke ( ime i prezime učenika, razred, tema slobodna/ trešnjin cvijet, škola, mentor, kontakt). Podatke bi bilo poželjno napisati elektronski pa zalijepiti radi točnih podataka jer podaci pisani rukom nisu uvijek čitljivi. Radovi se ne vraćaju! Zaštitite primjereno likovne radove jer neki stignu zgužvani do neprepoznatljivosti!

NAPOMENA uz ilustrirani haiku ( haiga) - ilustrator rada ne mora biti autor haikua, ali mora biti iz iste dobne skupine ( 1.- 4. / 5.- 8. r.). Ilustracija nije vjeran prikaz haikua, već naprotiv maštovit, kreativan i originalan dječji uradak, primjeren dobi djeteta, u bilo kojoj likovnoj tehnici na kojem se haiku u pravilu piše rukom.

Prosudbeno povjerenstvo dobit će, kao i do sada, vaše haikue bez podataka o autoru, prema rednom broju prijave, načiniti uži izbor te će glavni selektor izabrati u svakoj kategoriji nauspješnije (1 prvo, 2 druga i 3 treća mjesta) i dodijeliti pohvale ( od 1 do 5, ovisno o broju prispjelih radova).

Za sve informacije možete se obratiti na mail koordinatorice susreta: mihovila.biljan@icloud.com/ mihovila.ceperic@gmail. ( mob. 0912561962)

Podsjetnik za zapisivanje haikua (V.Devide):
1. Haiku je trostih u kojem stihovi imaju redom 5-7-5 slogova, ukupno 17, tj. između 12 i 20 slogova.
2. Haiku često sadrži riječ koja određuje godišnje doba u kojem je haiku nastao. 3. Haiku je neposredni izraz pjesnikova doživljaja, pri čemu nije sudjelovalo razmišljanje, zaključivanje i sl.
4. Haiku pjesnik uranja u predmet svoje pjesme i ne ističe svoje»ja».
5. Tema haiku pjesme je priroda i čovjek u njoj. ( ZORNO PROMATRAJ PREDMETE IZ PRIRODE I RAZOTKRIT ĆE TI SE NEVIĐENA ČUDA!)
6. Ljepota haiku poezije je u neposrednosti, istinitosti i životnosti.
7. Vrijeme u kojem se događa haiku je beziznimno sadašnjost prezent.
8. Haiku ne smije biti kićen, NE TRPI RIMU I U PRAVILU NEMA NASLOV.
9. HAIKU NIJE AFORIZAM, NIJE POSLOVICA ili MUDRA DOSJETKA!
10. DOBAR HAIKU SADRŽI KIGO riječ koja označava GODIŠNJE DOBA i konkretizira situaciju sada i ovdje (PREZENT) te stanku, tj. prijelom KIREJI –riječ koji dijeli i stavlja pjesmu u međusobni odnos koji je nekad jasan, a nekad nije, dakle ostaje čitatelju da ga odgonetne te taj treći stih uvijek ima iznenađujući faktor. Takav paralelni odnos zovemo JUKSTPOZICIJA. ( npr. trešnjin cvijet = proljeće kigo)

TREŠNJIN CVIJET jedan je od najvažnijih simbola japanske kulture i dolaska proljeća. Simbolizira ljepotu, buđenje i prolaznost. Japanska trešnja čini gotovo polovicu svih stabala u japanskim gradovima, tako da u doba cvatnje različitih stabala s ružičastim cvjetovima postaje jedan od najposjećenijih događaja u godini. SAKURA, jap. trešnjin cvijet je i tradicionalni japanski praznik, a HANAMI običaj promatranja i uživanja u cvijetu trešnje.

NAŠE TREŠNJE krase gusto nagomilani bijeli cvijetovi što vise na gustim stapkama nije potrebno posebno predstavljati- dio su naših krajeva, našeg djetinjstva i doživljaja koji će iznjedriti, vjerujemo, izvrsne haikue i hajge!

RADUJEMO SE VAŠIM RADOVIMA!

Priloženi dokumenti:
Haiku_natjecaj^J_2018.pdf (1.19 MB)