POPIS UDŽBENIKA I DODATNIH OBRAZOVNIH MATERIJALA 2019./2020.
Autor: Biserka Petrović, 11. 7. 2019.

KONAČAN POPIS odabranih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava

Sukladno odluci Ministarstva znanosti i obrazovanja  za sve udžbenike obveznih i izbornih predmeta od prvog do osmog razreda sredstva se osiguravaju u Državnome proračunu, a nabavu udžbenika provodi škola. Isti udžbenici će se preuzeti u školi na početku nove školske godine.

KONAČAN POPIS odabranih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava

Novi Zakon o udžbenicima i drugim obrazovnima materijalima za osnovnu i srednju školu u članku 14. kaže „Sredstva za nabavu udžbenika za učenike osnovnih škola osiguravaju se u državnom proračunu. ... Udžbenici i drugi obrazovni materijali financirani sredstvima državnog proračuna, sukladno ovom članku, vlasništvo su škole.“

Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je Javni poziv za nove udžbenike koji će se od sljedeće školske godine koristiti u razredima u kojima kreće primjena novih kurikuluma. To se odnosi na sve obvezne predmete u 1.razredu OŠ, obvezne i izborne predmete u 5. razredu osnovne škole, kao i za predmete Kemija, Fizika i Biologija u 7. razredu. U ostalim razredima i predmetima u uporabi ostaju udžbenici odabrani 2014. godine.

Škola ne provodi nabavu drugih obrazovnih materijala kao što su radne bilježnice, zbirke zadataka, likovne mape, radni materijal, školski pribor, oprema za tjelesnu i zdravstvenu kulturu i sl. (Pojedini razredni odjeli dogovorili su zajedničku nabavu mapa za likovni odjel preko škole.
Zemljopisni atlas koristi se četiri godine, od 5. do 8. razreda, i može se nabaviti od nakladnika po izboru ili već rabljeni.)

Dopunska nastavna sredstva (atlasi, radne bilježnice i zbirke zadataka) neće biti besplatni nego će ih kupovati roditelji.

U školskoj godini 2019./2020. za prvi razred od dodatnih materijala učenici trebaju samo likovnu mapu koju će naručiti preko škole u rujnu.