6. MEĐUNARODNI HAIKU NATJEČAJ VEŽICA,2021.
Autor: Gordana Frol, 1. 2. 2021.

OŠ Vežica, Kvaternikova 49, Rijeka

KLASA: 602-11/21-03/01

UR.BR.: 2170-55-01-21-01

6. MEĐUNARODNI HAIKU NATJEČAJ VEŽICA,2021.

Organizacijski odbor OŠ Vežica raspisuje 6. međunarodni haiku natječaj za sve učenike osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, Hrvatskih dopunskih škola te škola u inozemstvu koje nastavu izvode na Hrvatskom jeziku.

KATEGORIJE: od 1. do 4.r., od 5. do 8.r.  za haiku i hajgu

HAIKU: I.SLOBODNA TEMA

II.MORSKO DNO (zadana tema)

HAJGA:I. SLOBODNA TEMA

II.  MORSKO DNO( zadana tema)

ROK: 1.2.2021.-10.4.2021.

UPUTE ZA SUDJELOVANJE/PROPOZICIJE NATJEČAJA

HAIKU - svaki sudionik može u svakoj kategoriji sudjelovati s 1 radom, jedan neobjavljeni haiku na slobodnu i zadanu temu- morsko dno( hrvatski standardni jezik/ narječje, uz rječnik)

šalju se elektronskom poštom na haiku.vezica@gmail.com ( word doc./ Times New Roman,12 točaka).

U subjektu navesti, školu, kategoriju, temu( npr. OŠ VEŽICA,1-4.r.,MORSKO DNO - sve radove jednog mentora poslati u jednom, odnosno dva dokumenta( obzirom na temu- slobodna/ morsko dno).

PODACI ZA PRIJAVU: ime i prezime učenika, razred, a  u zaglavlju dokumenta navesti školu , adresu škole, ime i prezime mentora te el.poštu mentora i njegov telefonski kontakt. Ukoliko se učenik školuje po primjerenom obliku molimo navesti radi kategorije natječaja.

( Haiku pisati jedan ispod drugoga malim slovom/ ne podebljavati/ naslovljavati i sl.)

HAJGA- format( A4/ nešto veći- 1 neobjavljeni rad na slobodnu i zadanu temu- morsko dno( hrvatski standardni jezik/ narječje, uz rječnik) šalje se poštom/ predaje osobno  na adresu:

OŠ VEŽICA, KVATERNIKOVA 49( za haiku natječaj), 51000 RIJEKA, REPUBLIKA HRVATSKA

Autor crteža ne mora biti i autor haikua, ali mora biti iz iste dobne skupine. Svaki rad na poleđini treba sadržavati podatke za prijavu.

PODACI ZA PRIJAVU: ime i prezime učenika autora crteža, tj.haikua, razred,  škola ,adresu škole, ime i prezime mentora te el.pošta mentora i telefonski kontakt.

Molimo zaštiti primjereno likovne radove prilikom slanja!

Likovni radovi - hajge se ne vraćaju!

( Hajga nije prikaz haikua, već naprotiv doživljaj potaknut haikuom, dakle maštovit, kreativan i originalan dječji uradak, primjeren dobi djeteta, u bilo kojoj likovnoj tehnici na kojem se haiku u pravilu piše rukom te se hajga ne lijepi na neki karton i sl.)

MOLIMO DA NE ŠALJETE ISTI HAIKU I ZA KATEGORIJU HAIKU I ZA KATEGORIJU HAJGE!

U kategoriji hajgi, od 5. do 8.r., isti učenik može sudjelovati i s ilustriranim crtežom, ali i s fotohajgom u slobodnoj i zadanoj temi.

FOTOHAJGA- učenici od 5.do 8.r.-učenička fotografija s haikuom-šalje se meilom

sa svim podacima elektronski na haiku.vezica@gmail.com

NAPOMENA: Slanjem radova na  6. međunarodni haiku natječaj Vežica dopuštate da se osobni podaci učenika i fotografije sa susreta( ime i prezime te razred) mogu koristiti za  objavu u tiskanim i elektroničkim izvještajima, tj. objaviti i koristiti u svrhu natječaja.

Povjerenstvo će sve pravovremeno zaprimljene radove ,prema propozicijama natječaja, dobiti bez podataka o učeniku, prema dobnoj skupini i s rednim brojem pristizanja, a rezultati će, po završetku žiriranja, biti objavljeni na stanicama OŠ Vežica-Haiku Vežica  http://os-vezica-ri.skole.hr/haiku_susreti_ve_ica

SUSRETE PLANIRAMO( obzirom na epidemiološku situaciju) u OŠ Vežica te Japanskom vrtu ispred škole u lipnju ili rujnu, 2021. o čemu će svi sudionici biti na vrijeme obaviješteni.

RADUJEMO SE VAŠIM RADOVIMA I NASTAVKU SURADNJE!

-------

PODSJETNIK ZA ZAPISIVANJE HAIKUA:

1. Haiku je trostih u kojem stihovi imaju redom 5-7-5 slogova, ukupno 17, tj. između 12 i 20 slogova.

2. Haiku često sadrži riječ koja određuje godišnje doba u kojem je haiku nastao.

3. Haiku je neposredni izraz pjesnikova doživljaja, pri čemu nije sudjelovalo razmišljanje, zaključivanje i sl.

4. Haiku pjesnik uranja u predmet svoje pjesme i ne ističe svoje»ja».

5. Tema haiku pjesme je priroda i čovjek u njoj. ( ZORNO PROMATRAJ PREDMETE IZ PRIRODE I RAZOTKRIT ĆE TI SE NEVIĐENA ČUDA!)

6. Ljepota haiku poezije je u neposrednosti, istinitosti i životnosti.

7. Vrijeme u kojem se događa haiku je beziznimno sadašnjost – prezent.

8. Haiku ne smije biti kićen, NE TRPI RIMU I U PRAVILU NEMA NASLOV.

9. HAIKU NIJE AFORIZAM, NIJE POSLOVICA ili MUDRA DOSJETKA!

10. DOBAR HAIKU SADRŽI KIGO – riječ koja označava GODIŠNJE DOBA i  konkretizira situaciju sada i ovdje (PREZENT) te stanku, tj. prijelom KIREJI - riječ koji dijeli i stavlja pjesmu u međusobni odnos koji je nekad jasan, a nekad nije, dakle ostaje čitatelju da ga odgonetne te taj treći stih uvijek ima iznenađujući faktor. Takav paralelni odnos zovemo JUKSTPOZICIJA.

Više o  haiku stvaralaštvu i načinima rada s učenicima možete pogledati i u prilozima na stranicama škole - http://os-vezica-ri.skole.hr/haiku_susreti_ve_ica

te u Prilogu zadnjeg Zbornika s 5. međunarodnog haiku natječaja, 2020.( http://os-vezica-ri.skole.hr/upload/os-vezica-ri/images/newsimg/1665/File/ZBORNIK%205.ME%C4%90UNARODNOG%20HAIKU%20NATJE%C4%8CAJA%20VE%C5%BDICA.pdf)