Klasični balet
14. Dani plesa Mije Čorak Slavenske
Autor: Bosiljka Jelača, 23. 2. 2017.

Mia Čorak Slavenska bila je najveća hrvatska balerina svih vremena i jedna od najutjecajnijih umjetnica svog vremena. Kako njezino ime ne bi otišlo u zaborav, posljednjih 14 godina 20.veljače, na rođendan hrvatske primabalerine, u Slavonskom Brodu se organiziraju Dani plesa Mije Čorak Slavenske.

Dani plesa započeli su svečanim postavljanjem vijenca na spomen ploču na rodnoj kući poznate hrvatske balerine u Ulici Ante Starčevića, a nakon toga u KKD „ Ivana Brlić- Mažuranić“ održana je Plesna večer na kojoj su se predstavili Studio za moderni i klasični ples „Brodski leptirići“ iz Slavonskog Broda, Plesna radionica Ilijane Lončar iz Požege, Osnovna škola za klasični balet i suvremeni ples  pri OŠ Vežica iz Rijeke te Studenti Akademije dramske umjetnost iz Zagreba - Odsjek plesa.

U sklopu bogatog programa 14. Dana plesa svakako treba istaknuti i datum 23. veljače 2017., kada će biti održana gala večer hrvatskih nacionalnih baletnih ansambala, na kojoj će sudjelovati HNK u Osijeku, HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci, HNK u Splitu te HNK u Zagrebu.

Izvor:

članak Bogatstvo baleta i plesa na otvorenju 14. Dana Mije Čorak Slavenske