Autor: Bosiljka Jelača, 10. 5. 2012.

Osnovna škola za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica započela je s radom u studenom 2007. godine kao prva osnovna plesna škola u Primorsko-goranskoj županiji u povijesti regije. Na taj način ostvarena je potreba za kontinuiranim i priznatim školovanjem plesnih kadrova u gradu Rijeci. Po prvi puta umjetnička škola  plesnog usmjerenja nudi profesionalne uvjete koji osiguravaju stručne profesore, inovativan program i državnu diplomu te mogućnost napredovanja i daljnjeg usavršavanja.

Škola obuhvaća dva programa: klasični balet i suvremeni ples. Učenje klasičnog baleta i suvremenog plesa razvija kod učenika izvođačku tehniku, izražajnost, koordinaciju pokreta, izdržljivost i pomaže skladnom fizičkom razvoju. Uz obrazovne plesne tehnike programi otvaraju plesni prostor za autorske glasove učenika te potiču razvoj kreativnosti i intermedijalnosti. Uz potporu pomoćnih glazbenih predmeta to je jedinstven oblik plesno-ritmičkog odgoja kroz koji se djeca emocionalno, integralno tjelesno i kognitivno razvijaju. Škola od 2008. surađuje s Odjelom za obrazovanje Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, stvarajući poseban program u kojem učenici suvremenog plesa istražuju odnos između plesa, glazbe i vizualne umjetnosti. U suradnji s HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci svake godine škola predstavlja rad učenika u završnoj produkciji „Pogled s vrha prstiju“.

U petogodišnjem djelovanju škola je postigla brojne uspjehe. Na 49. Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske, Agencije za odgoj i obrazovanje, te Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, učenici klasičnog baleta zauzeli su 2. mjesto. Učenici suvremenog plesa postigli su 3. mjesto na regionalnom dijelu 50. Hrvatskog natjecanja učenika i studenata glazbe i plesa, dok su učenici klasičnog baleta osvojili 2. mjesto na državnom dijelu natjecanja. Nakon završene Osnovne škole za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica učenici Ema Aničić, Toni Flego, Martina Miliša, Ema Perović, Tea Rušin, Viktorija Šebalj i Filip Viljušić uspješno su prošli audicije za nastavak umjetničkog obrazovanja u Budimpešti, Ljubljani, Udinama i .Zagrebu.

Zajednički intermedijsko-edukativno projekti škole i muzeja imaju jasno artikulirane ciljeve i zadatke. Nastavne teme se kroz diskusiju sa suradnicima, učiteljicama plesa, učiteljima glazbe i muzejskom pedagoginjom preoblikuju u koreografske zadatke i potiču kreativna rješenja. Intermedijski dijalog iznimno je vrijedan ne samo za područje plesnog obrazovanja već i za odgoj vizualne i opće kulture djece i mladih. Jedan od projekata (Sjecišta) predstavljen je kratkim video uratkom na skupu ICOM CECA Annual Conference 2011., održanom u rujnu 2011. Tekst o programu bit će objavljen u zborniku te međunarodne organizacije koja okuplja edukatore svjetske muzejske zajednice.