preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vežica" Rijeka

Login
Tražilica
NATJEČAJI
KAKO SE ZAŠTITITI NA INTERNETU

  

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Planiranje kućnog budžeta
Autor: Loredana Zima Krnelić, 5. 10. 2017.

Na satu Informatike učenici 7a.i b razreda su izradili plan kućnog budžeta pomoću proračunske tablice koja prikazuje troškove kućanstva danas. Učenici su proračunsku tablicu izradili u MS Excelu.

Tablica sadrži troškove: struje, vode, plina, održavanja, stanarine, hrane, mobitela, telefona, televizije i još neke poput članarine za izvanškolske aktivnosti te još nekih mjesečnih davanja roditelja koje moraju podmiriti, primjerice kredita. Primjenjujući jednostavne i složene formule u proračunskoj tablici vrlo brzo su uvidjeli koliki je ukupan iznos koji roditelji mjesečno i godišnje podmiruju. Nakon toga, na redovite troškove dodali smo troškove goriva, registracije automobila, marende, udžbenika, odjeće, obuće, proslavu rođendana, odlazak u kino, izlet i tome slično. U proračunskoj tablici prokomentirali smo razliku povećanja i/ili smanjenja troškova za pojedini mjesec ovisno o godišnjem dobu.

Zaključno koristeći naučene formule učenici su osmislili plan štednje pomoću kojeg mogu vrlo brzo izračunati koliko ukupno mogu uštedjeti za mjesec ili godinu dana. Na ovaj način naučili su kako sadržaj učenja smjestiti u kontekst života i kako pomoći roditeljima u planiranju kućnog budžeta. Obzirom da možemo štedjeti na različite načine u usmenom razgovoru učenici su pokazali zavidno znanje o načinima štednje u kućanstvu. Neke od njihovih zaključaka navedene su u prilogu ispod (Opširnije). U ovoj aktivnosti bilo je zanimljivo vidjeti reakcije učenika na iznos mjesečnih troškova roditelja. Mnogi od njih nisu bili svjesni koliko je velik taj iznos.

Loredana Zima Krnelić, prof.


Neki od prijedloga učenika:

«Ne kupujemo vodu u trgovini»

 «Ne kupujemo nezdravu hranu npr. čips i sokove»

“Od starog kruha možemo napraviti dvopek” Na primjer možemo sami ispeći bruskete »

 «Od prezrelog voća možemo napraviti zdravi smoothie, pekmez, kolač»

 « Zamijenimo obične žarulje LED žaruljama koje troše manje struje»

 «Kada nam roditelji plate članarinu za neku izvanškolsku aktivnost tada ne smijemo izostajati» «Bilo bi dobro da se tuširamo na treningu, ako za to postoji mogućnost»

 «Više pješačimo, a manje se vozimo automobilom, što je zdravije»

 «Na balkonu možemo uzgojiti začine»

 «Planiramo zajedničko skupljanje novca za rođendane»

 «Kupujemo na popustima»

 «Otkupljujemo korištene udžbenike»

«Izradimo plan troškova u proračunskoj tablici kako bi lakše planirali kućni budžet»





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju