eTwinning projekti
MI SMO DIO ZEMLJE I ONA JE DIO NAS
Autor: Kristina Tonković, 28. 4. 2021.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja, kako bi se jačala svijest ljudi prema očuvanju prirodnog okoliša.

Svrha obilježavanja ovog dana je da se upozori na opasnost koja prijeti životu na Zemlji uslijed naglog razvoja industrije i porasta potrebe za energijom, što je dovelo do ispuštanja velikih količina otrovnih supstanci u atmosferu, a to je naglo utjecalo i na globalno zatopljenje i klimatske promjene.

Povezivanjem sadržaja hrvatskog jezika, tjelesne i zdravstvene kulture, prirode i društva, vjeronauka, stranih jezika i sata razrednika obilježit će se Dan planeta Zemlje, ponoviti životni uvjeti i načini zaštite okoliša, te razvijati ekološka svijest.

Učenici su s oduševljenjem i velikim interesom započeli projekt te se iznenadili količinom zagađenja koja se nalazi oko nas. Niz aktivnosti naveo ih je na razmišljanje te potaknuo na samoinicijativno čišćenje okoliša škole. Upoznali su se s dječjim aktivistima putem knjige „I ja mogu spasiti svijet“, a putem kratkog filmića na Youtube-u vidjeli zašto su se neka djeca aktivirala za spašavanje planeta i zašto je uopće nastao Dan planeta Zemlje. Sve blagodati
našega planeta naučili smo uz knjigu „Planet Zemlja - svijet od papira“ a naučeno smo provjerili uz kratki pisani kviz. Od svih knjiga, jako su uživali u slikovnici „Evo nas, tu smo“. Također smo izrađivali bookmarkere za svoje roditelje i rješavali kvizove na Wordwallu. Rješavajući kviz Dukata, postali smo Dukatići - čuvari prirode. Najviše smijeha čulo se tijekom gledanja animiranog filma „Wall-E“ koji na dječji jezik govori o zagađenju i što nas čeka ako ne pripazimo na naš planet. A za sam kraj aktivnosti kreativno smo oslikavali platnene vrećice te se upoznali s peglanjem. :)

Aktivnosti smo priveli kraju te ćemo naše znanje objediniti u jedan plakat s eko
porukama čije finale će ugledati svjetlo dana vrlo skoro.

Aileen Marinčić i 1.a razred

Fotografije se nalaze u nastavku.

I ja mogu spasiti svijet

YouTube filmić

Planet Zemlja - svijet od papira