Znanstvenici iz košnice
Autor: Loredana Zima Krnelić, 22. 11. 2009.

"Ako pčele nestanu, ljudima će ostati još samo četiri godine života."

Albert Einstein

U povodu Svjetskog dana znanosti za mir i razvoj u našoj školi 10.studenog 2009. održao se projektni dan pod nazivom Znanstvenici iz košnice. Cilj je projekta bio poticanje, unaprjeđivanje i vrednovanje kreativnosti rada nastavnika i učenika te poticanje interesa djece za prirodoslovlje i matematiku. Projekt je proizašao iz suradnje Udruge za unaprjeđenje nastave prirodoslovlja i matematike Zlatni rez iz Rijeke i L'Oréala Adrije. Više o tome pročitajte na stranicama:

Voditeljica projekta bila je prof. Mirela Babić uz koordinatoricu prof. Biserku Petrović. Projektom su bili obuhvaćeni svi učitelji i učenici naše škole.

Teme provedenih radionica:

- Susret sa pčelarom, razgled izložbe (košnica, pčelinji proizvodi, uradci s prethodnih radionica)

- Projektna nastava mlađih razreda (I.-IV.)

Radionice prirodoslovnog područja za učenike 5.-8. razr.:

-  Matematika – konstrukcija pčelinjeg saća, izrada svijeća

-  Fizika I –  Vrcanje meda (sile pri kružnom gibanju)

-  Fizika II – Fizikalna svojstva meda i voska

-  Kemija – Primjena meda i voska u kozmetici

- Priroda – Promatranje i mikroskopiranje kao istraživačke metode(građa pčele; pelud)

Prethodno održane radionice:

- Proučavanje literature i mrežnih izvora o pčelama i pčelarstvu

- Život u košnici tijekom godine

- Pčele sinoptičari

- Slikanje, izrada kalendara s motivima pčele - Kalendar 2010.

- Izrada bookmarka

- Stripovi i igrokazi o pčelama

- Interaktivni kviz "Pčelinji svijet" - zanimljivosti o pčelama

- Izrada grataža

- „Pčelin film“ (animirani dugometražni film, medijska kultura, interpretacija)

- „Pčelica Maja“ – posjet kazališnoj predstavi

- Prikupljanje recepata za jela s medom, prijevod na engleski jezik

- Rječnik vezan uz pčele i pčelarstvo; frazeologija

- „Medena prezimena“ – istraživanje onomastike

- Razgovor s pčelarom (novinari)

- Snimanje dokumentarnog filma o pčelarstvu

- Pečemo medenjake!

- I pčele stvaraju povijest…

Pripremljena je i bogata izložba učeničkih radova koji su nastali u brojnim radionicama tijekom provedbe projekta.

Izradili smo plakat kojim smo predstavili projekt na Sjevernojadranskom sajmu i pozvali sve zainteresirane da dođu 10. studenog u našu školu.

Uz veliko zadovoljstvo svih sudionika i gostiju, završetak projekta začinili smo slasnim medenjacima i šalicom čaja s medom.

Pogledajte fotogaleriju!

Priloženi dokumenti:
Kalendar 2010.pdf (12.25 MB)
Pcelinji svijet.pps (10.48 MB)
Pcele.ppt (2.54 MB)